خرید ممبر تلگرام » وبلاگ زر ممبر » آموزش » کپی رایت در یوتیوب و هر آنچه باید در رابطه با آن بدانید!

اگر یک یوتیوبر باشید یا قصد فعالیت در این فضا را داشته باشید قطعا نام قانون کپی رایت به گوشتان خورده است. قانون کپی رایت یوتیوب یکی از مهم ترین الزاماتی است که برای فعالیت در این فضا باید با آن آشنا باشید تا جایی که رعایت نکردن آن می تواند موجب بسته شدن کانال یا چنل شما شود. در این مطلب قصد دارم تا شما را بیشتر با کپی رایت در یوتیوب آشنا کنم. بنابراین اگر قصد فعالیت در این فضا را دارید حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

یوتیوب یکی از بزرگ ترین پلتفرم های اشتراک ویدیو به حساب می آید که کاربران بسیار زیادی دارد. این شبکه اجتماعی یک منبع درآمدی بزرگ برای بسیاری از افراد به حساب می آید چون در ازای مانیتایز کردن چنل و بازدید به شما پول پرداخت می کند. همین موضوع باعث شد تا بسیاری به سمت این شغل جذب شوند. اما یکی از مواردی که ندانستن آن باعث می شود تا بعد از چند ماه فعالیت در یوتیوب کل زحمات شما نابود شوید توجه نکردن به قانون کپی رایت است.

قانون کپی رایت یوتویب

قانون کپی رایت در یوتیوب

قانون کپی رایت در ایران چندان جایگاهی ندارد اما در کل جهان این قانون بسیار سفت و سخت رعایت می شود و  افراد و شرکت ها موظف هستند که این قانون را رعایت کنند. این قانون در واقع به این گونه عمل می که کسی حق ندارد تا از از ویدیو، موزیک، عکس و… که افراد دیگر ساخته اند در ساخت ویدیو خوب استفاده کند و این موضوع باعث کپی رایت خوردن آن محتوا و حذف آن یا حذف درآمد کانال می شود.

چگونه بفهمیم که ویدیو ما کپی رایت دارد؟

معمولا وقتی خودتان ویدیو ای را اپلود می کنید در ابتدا خود یوتیوب با ربات هایی که دارد به برسی ان می پردازد و اگر مشکل کپی رایت داشته باشد باید آنها را حل کنید تا ویدیو شما اجازه پخش پیدا کند. اما اگر ویدیو شما منتشر شود و صاحب اثر آن را کپی رایت کند دو اتفاق امکان دارد تا برای شما پیش بیاید:

اولی copyright claim است که در واقع یوتیوب صاحب آن اثر را از وجود محتوای او در ویدیو شما باخبر می کند که خود صاحب اثر باید تصمیم بگیرید که قصد دارن با ویدیو شما چه کار کند. می تواند درآمد آن ویدیو را برای خود کند یا به صورت کلی ویدیو شما را حذف یا مسدود کند. اما حالت دیگری نیز وجود دارد به نام copyright strike که در این حالت یوتیوب به شما یک اختیار سنگین می دهد و اگر چند بار کپی رایت استرایک دریافت کنید کل چنل های یوتویب شما حذف می شود.

افزایش بازدید یوتیوب با چند روش ساده

کپی رایت موزیک در یوتویب

یکی از مهم ترین فرمت های محتوا که کپی رایت بسیار سنگینی نیز دارد کپی رایت موزیک است. در این حالت اگر شما از موزیک فرد یا خواننده ای استفاده کرده باشید امکان دارد که یوتیوب آن را تشخیص دهد و محتوای شما کپی رایت دریافت می کند. معمولا یوتیوب توانایی تشخیص بیشتر آهنگ ها را دارد مخوصا اگر از یک آهنگ خارجی یا معروف استفاده کنید. در این حالت امکان دارد که محتوای شما حذف شود یا لطمه ای بد به چنل شما بخورد.

اما چاره چیست؟ شما می توانید تنها از بخش کوچکی از موزیک در ویدیو خود استفاده کنید یا اینکه هیچ وقت چندین ثانیه از یک موزیک را پشت سرهم در ویدیو خود پلی نکنید و در بخش های مختلف از آن استفاده کنید. در این حالت احتمال دریافت کپی رایت کم می شود. اما برای اطمینان بیشتر می توانید از بخشی که خود یوتویب برای این کار در نظر گرفته است و موزیک های بسیار زیادی که بدون قانون کپی رایت برای شما گذاشته است استفاده کنید.

کپی رایت فیلم در یوتیوب

احتمال شناسایی شدن یک فیلم توسط یوتیوب بسیار بالاتر از سایر محتواها است مخصوصا اگر این ویدیو شما کپی از یک ویدیو فرد دیگری باشد. در حالت کلی چند سال پیش یوتویب قانون خود را کمی عوض کردم  استفاده چند ثانیه ای از محتوای دیگری به حد کوتاهی اشکالی ندارد اما اگر از یک فیلم سینمایی استفاده کنید یا بخش زیادی از ویدیو های افراد دیگر را در ویدیو خود قرار دهید کپی رایت دریافت می کند.

تنها درصورتی که قصد ری اکت به یک فیلم یا ویدیو ای را دارید می توانید از ان ویدیو استفاده کنید آن هم تنها در صورتی که کوتاه کوتاه و از تکه های کوچکی از ویدیو فرد مقابل استفاده کنید.

خدمات خرید ممبر واقعی زر ممبر

همچنین پیشنهاد می شود تا جای ممکن تکه هایی در فیلم های سینمایی استفاده نکنید که می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد.

اشتباهات رایج در کپی رایت یوتویب

برخی از اشتباهاتی که افراد در مورد این قانون مرتکب می شوند و قیمت آن بسیار گران برایشان تمام می شود:

  • پخش تکه ای از یک آهنگ معروف بیشتر از چند ثانیه
  • استفاده از آهنگ های افراد دیگر در پس زمینه ویدیو خود
  • استفاده از محتوای دیگران و قرار دادن آن در ویدیو خوب
  • استفاده از ویدیو های خود یوتویب در ویدیو خود به مدت نسبتا زیاد
  • استفاده از فیلم و آهنگ های ایرانی

به صورت کلی اگر شما از محتوایی که متعلق به فرد دیگری است در ویدیو خود استفاده کنید احتمال دریافت کپی رایت وجود دارد ولی اگر ویدیو شما ری اکت باشد یا بخش بسیار کوچکی از محتوای دیگران استفاده شده باشد امکان دارد که کپی رایت دریافت نکنید.

چگونه نویز صدا را حذف کنیم؟ بهترین روش های حذف نویز صدا

در این مطلب به صورت خیلی خلاصه شما را با قانون کپی رایت در یوتویب آشنا کردیم. واقعیت این است که هنوز حتی بسیاری از افراد هم نمی دانند که باید چگونه از ویدیو دیگران استفاده کنند یا کپی رایت دریافت نکنند یا به عبارتی یوتیوب هیچ معیار دقیقی برای این کار کار قرار نداده است اما شما هر چقدر کمتر از محتواهای افراد دیگر در ویدیو خوب استفاده کنید به نعفتان است.