خرید ممبر تلگرام » وبلاگ زر ممبر » ترفند » چگونه نویز صدا را حذف کنیم؟ بهترین روش های حذف نویز صدا

مشکل داشتن نویز صدا برای بیشتر افراد وجود دارد و معمولا بسیاری روش درست و حسابی برای رفع آن بلد نیستند. به همین دلیل در این مطلب قصد دارم روش های حذف نویز صدا را به شما آموزش دهم تا دیگر در هنگام ضبط صوت یا استفاده از میکروفون مشکل نویز صدا نداشته باشید. اگر می خواهید از شر نویز های گوش خراش راحت شوید تا انتها این مطلب را بخوانید.

امروزه دیگر صنعت های وابسته به صدا مانند تولید پادکست، ضبط ویدیو و کلیپ بسیار رشد کرده است. در این صنعت ها ضبط یکی صدای با کیفیت می تواند یک برگ برنده نسبت به سایر رقبا باشد و می توان با صدایی بهتر افراد و مخاطبین بسیار بیشتری را جذب کرد. تصور کنید که در حال دیدن یک ویدیو پر از نویز صدا هستند واقعا تا آخر آن ویدیو را می بینید یا اینکه به سرعت به سراغ ویدیو دیگری می روید؟ نویر صدا نه تنها شونده را اذیت می کند بلکه باعث می شود تا صدا به خوبی نرسد و شونده متوجه منظور شما نشود. بنابراین گذر از ویدیو، پادکست و… شما بهترین کاری است که می تواند انجام دهد.

حذف نویز در ضبط صدا

بهترین روش های حذف نویز صدا

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید نویز های صدا را حذف کنید. ما در این مطلب به روش های ساده و کارآمد بیشتر می پردازم و سعی در آموزش روش های حرفه ای نداریم.

استفاده هندزفری در موبایل:

اگر از موبایل به عنوان یک میکروفون استفاده می کنید بهتر است که از یک هندزفری نیز استفاده کنید معمولی استفاده از یک  هندزفری می توانید به شدت نویز صدا را کاهش دهد و فرد مقابل را اذیت نکند. بعد از چند بار تستی که انجام دادم متوجه شدم که استفاده از هندفری تاثیر زیادی روی کیفیت صدا می گذارد.

همچنین می توانید به جز استفاده از هندزفری در موبایل از برنامه های رکوردر مخصوص هم استفاده کنید. رکوردر خود گوشی قابلیت چندان جالبی ندارد و امکانات کاملی را به شما ارائه نمی دهد به همین دلیل می توانید از رکودرهای دیگر برای گوشی موبایل خود استفاده کنید تا هم کیفیت صدای شما افزایش بیابد و هم نویز ها کاهش پیدا کنند.

طبق تجربه خودم چندین بار خودم و دوستانم در برنامه های مختلفی ضبط صدا و روم صوت ها مانند دیسکورد که از هندزفری به عنوان میکروفون استفاده می کردیم کیفیت صدا بسیار خود و تقریبا بدون نویزی را دریافت کردیم.

معرفی بهترین اپلیکیشن های ضبط صدا با کیفیت بالا

حذف نویز صدا با استفاده از یک میکروفون:

در بسیار از موارد استفاده نکردن از یک میکروفون اختصاصی می تواند عامل ایجاد نویز باشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم تا از یک میکروفون اختصاصی یقه ای یا یک هدست اختصاصی استفاده کنید و به ضبط صدا بپردازید. میکروفون تاثیر بسیار زیادی در کیفیت صدا می گذارد و اگر واقعا کیفیت برایتان اهمیت زیادی دارد بهتر است کمی هزینه کنید.

ضبط صدا در محیطی خلوت:

شاید باورتان نشود اما بیشتر نویز صدا به خاطر بودن در محیطی شلوغ است که صدا های موجود در پس زمینه بسیار زیاد است می تواند کیفیت کار نهایی را بسیار کاهش دهید. ضبط صدا در شلوغی باعث می شود تا صدای شما اصلا کیفیت خوبی نداشته باشد و برای ویدیو و پادکست اصلا گزینه مناسبی نباشد. به خصوص اگر از میکروفون های اختصاصی استفاده نمی کنید این مشکل خیلی به چشم می خورد چون میکروفون های معمولی نمی توانند صدای پس زمینه را از صدای واقعی به خوبی تشخیص دهند و نتیجه آن ضبط صدایی بسیار بی کیفیت می شود.

بهترین اپلیکیشن های ادیت فیلم موبایل

استفاده از برنامه های حذف نویز:

برنامه های مختلفی برای حذف نویز صدا وجود دارد که می توانید از آنها نیز استفاده کنید. در کامپیوتر بهترین برنامه قطعا پریمیر است که استفاده از آن کمی سخت و مشکل است اما آموزش های زیادی در اینترنت و یوتیوب وجود دارد که می توانید تنها مراحلی که آنها رفته اند را شما نیز تکرار کنید و صدایی بسیار با کیفیت را تحویل بگیرید. بر روی گوشی موبایل نیز برنامه های مختلفی برای این کار وجود دارد که یکی از بهترین برنامه ها Mp3, MP4, WAV Audio Video Noise Reducer, Converter می باشد که هم نسخه پولی و هم نسخه رایگان دارد و می توانید از ان استفاده کنید. کیفیت این برنامه در چندین تست قابل قبول بوده و می تواند شما را راضی کند.

واقعیت را بگویم برای حذف نویز صدا بهترین و کامل ترین برنامه پریمیر است اما اگر از یک میکروفون خوب یا هدست خوب استفاده نکنید حتی پریمیر هم نمی تواند برای شما کاری کند و مشکل شما را حل کند. بنابراین پیشنهاد می کنم تمام روش های گفته شده در این مطلب را تست کنید و متوجه شوید بهترین گزینه برای شما کدام است. امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید.