خرید ممبر تلگرام » وبلاگ زر ممبر » آموزش » گیت هاب چیست و چه کاربردی دارد؟ هر آنچه باید درباره‌ی آن بدانید!

قطعا اگر با دنیای برنامه نویسی آشنا باشید نام گیت هاب به گوشتان خورده است و شاید تا الان با ان رو به رو شده باشید. اما گیت هاب چیست؟ چه کاری انجام می دهد ؟ و… در این مطلب قصد دارم تا شما را بیشتر با این دنیا آشنا کنم. برای هر برنامه نویس و فردی که در دنیای کامپیوتر و اینترنت حضور دارد شناخت GitHub لازم است. تا انتها همراه ما باشید.

گیت هاب

گیت هاب چیست؟

قبل از هر چیز اینکه بدانید گیت هاب چیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد لازم است. GitHub را نمی توان خیلی ساده توضیح داد و برای آن منظور هستیم از دو تعریف استفاده کنیم. تعریف اول: گیت هاب یک فضای ابری و هاست میزبانی برای کد ها و فایل های پروژه می باشد. تعریف دوم: گیت هاب یک شبکه اجتماعی برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان می باشد که منابعی از کدها و فایل های ذخیره شده را باهم به اشتراک می گذارند.

کاربرد گیت هاب چیست؟

کاربرد اصلی گیت هاب به دو دسته اصلی تقسیم می شود. اولین کاربرد آن شبیه یک فروم اما برای برنامه نویسان و… می باشد که در ان افراد می توانند به بحت بپردازنند. دومین کاربرد آن مربوط به مدیریت پروژه است. یعنی یک گروه روی یک پروژه کار می کنند و مدام آن را بهبود می بخشند. تمام تغییرات و فرایندها در گیت ها ذخیره می شود و افراد گروه می توانند پروژه را برسی کنند و نقص های آن را برطرف کنند. سپس در آخر با تایید تمام اعضای گروه پروژه برای همه افراد در دسترس قرار میگیرد که می توانند از آن استفاده کنند.

حذف پرده سبز در موبایل با کاین مستر و…. (از صفر تا صد)

آیا استفاده از GitHub رایگان است؟

گیت هاب یک فضای بسیار ابری بسیار بزرگ را در اختیار شما قرار می دهد بنابراین طبیعی است که باید از راهی هزینه های خود را تامین کند. برای اینکار گیت هاب طرح های مختلفی را ایجاد کرده است که افراد می توانند از آن استفاده کنند. طرح های GitHub به دو دسته گروهی و فردی تقسیم می شود.

طرح های فردی همانطور که از نام آن مشخص است بیشتر برای پروژه های کوچک با تعداد افراد کم است. طرح های فردی به دو دسته رایگان و حرفه ای تقسیم می شود. شما در اکانت امکان دسترسی به بخش های عموعی و اصلی سایت را دارید و می توانید از بیشتر امکانات استفاده کنید. در این طرح شما این امکان را دارید که پروژه خود را مدیریت کنید و مشکلات آن را برطرف کنید. معمولا برای افراد عادی و تازه کار ها این پلان کاملا جوابگو است و نیازی به هزینه نیست.

اما اگر قصد دارید تا کاری حرفه ای تر انجام دهید می توانید از طرح فردی حرفه ای آن استفاده کنید که باید هر ماه یک هزینه ای برای این پلان پرداخت کنید. این پلان دارای امکانات بسیار بیشتری است و تعداد همکاران بیشتری می توانند روی پروژه کار بکنند و…. اگر کاری که دارید انجام می دهید بسیار مهم است و از اهمیت زیادی برخوردار است این پلان می تواند برایتان کاربردی باشد.

زر ممبر مرکز خدمات خرید فالوور فیک اینستاگرام

پلان های تیمی نیز بیشتر برای افرادی که همه آنها جز یک تیم هستند و می تواند روی یک پروژه فعالیت کنند. این پلان بیشتر مناسب شرکت های کوچک و یا گروه های حرفه ای می باشد. این پلان دارای امکاناتی از جمله دسترسی تیمی، مدیریت کاربران و…. می باشد که هزینه آن نسبت به پلان فردی حرفه ای گران تر است.

البته برای شرکت ها و پروژه های بزرگ نیز GitHub یک پلانی را در نظر گرفته است که البته قیمت ندارید و باید با خود شرکت گیت ها تماس برقرار کنید.

چه استفاده ای می توان از گیت هاب کرد؟

در واقع محور اصلی گیت هاب روی دو موضوع همکاری تیمی و کار اشتراکی و ذخیره تغییرات می چرخد. بنابراین هر کاری که این دو بتوانند کمکی به آن بکنند گیت هاب می تواند برایش گزینه مناسبی باشد.

شما می توانید یک پروزه را ایجاد کنید و از طریق همکاری با افراد دیگر و کار اشتراکی آن را کامل کنید. همچنین همواره سوابق تغییرات در گیت هاب ذخیره می شود و شما می توانید آن را  برسی کنید.

محدودیت ایرانی ها در دسترسی به گیت ها:

در سال 2019 بود که گیت ها با ارسال یک ایمیل به تمام ایران گفت که دسترسی آنها برای استفاده از خدمات GitHub محدوده شده است و دیگر نمی توانند از خدمات این سایت استفاده کنند. البته همچنان روش هایی وجود دارد که بتواند با تغییر آی پی اکانت ساخت و از آن استفاده کرد.

اصول تبلیغات در اینستاگرام (چگونه با 1 میلیون تومان 10 هزارتا فالوور بدست آوردم؟)

در این مطلب سعی کردم تا شما را بیشتر با گیت هاب آشنا کنم. این شبکه اجتماعی و مخزن کدها دنیای وسیعی دارد که قطعا به همه ی آن در این مطلب نپرداختیم. بیشتر تلاش شد تا به سوال GitHub چیست پاسخی درست و حسابی دهیم.