خرید ممبر تلگرام » وبلاگ زر ممبر » آموزش » فرمت svg چیست؟ باز کردن آن، تبدیل آن به png و jpg

یکی از مواردی که در دنیای گرافیست ها زیاد با آن سر و کار داریم بحث فرمت های مختلف تصاویر است. فرمت های متفاوت به ما کمک می کنند تا بتوانیم تصاویر خود را مطابق نیاز به بهترین شکل ممکن خروجی بگیریم و از آنها استفاده کنیم. یکی از فرمت هایی که در دنیای گرافیست ها و به خصوص طراحی سایت زیاد استفاده می شود فرمت svg است. اما فرمت svg چیست؟ چرا باید از آن استفاده کرد؟ چه تفاوتی با بقیه فرمت ها دارد؟ در چه پلتفرمی باید از آن استفاده کرد و چگونه باید آن را باز کرد؟ اینها همه سوال هایی هستند که قصد دارم در در این مطلب از زرممبر – مرکز خدمات خرید ممبر تلگرام به آنها پاسخ دهم.

یکی از فرمت هایی که در دنیای طراحی وبسایت و ساخت لوگو زیاد با آن سروکار دارید همین فرمت svg است. این فرمت می تواند تمام تصاویر را در بهترین و با کیفیت طریق حالت ممکن خود در سایت به نمایش بگذارد و شما می توانید از این تصاویر در اندازه های مختلف استفاده کنید بدون اینکه کیفیت خود را از دست بدهد. به همه اینها حجم بسیار کم فایل ها را هم اضافه کنید تا متوجه شوید چرا این فرمت کم کم در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین فرمت ها به خصوص در دنیای وب است.

فرمت svg چست؟

Svg در واقع کوتاه شده کلمه Scalable Vector Graphics می باشد. این فرمت برای ذخیره فایل های گرافیکی به صورت برداری به کار می رود که با سازوکار آن با فرمت های رایج بسیار متفاوت می شود. همین ساز و کار متفاوت توانایی مقیاس پذیری بسیار بالایی را به تصاویر فرمت svg می دهد. این یعنی دیگر تصاویر شما محدود به یک ابعاد و اندازه نیستند و در تمامی ابعاد و قالب های مختلف می توانند بهترین کیفیت را داشته باشند. تمامی فایل های svg بر اساس xml هستند

باز کردن فرمت svg

وکتور چیست؟

حرف v در فرمت svg مخفف کلمه وکتور می باشد. اما وکتور دقیقا چیست؟ امروزه در دنیای گرافیت ما دو دسته اصلی در ترسیمات داریم. ولی raster و دومی vector که در کدام آن سازوکاری متفاوت دارند.

درRaster که به آن گرافیک پیکسلی هم گفته می شود تصاویر از مربع های کوچک یا همان پیکسل ساخته شدند و این پیکسل ها در کنار هم یک تصویر کلی را می سازند. دقیقا همین سازوکار در فرمت های png و jpg که جز محبوب ترین فرمت ها هستند به کار رفته است.

اما vector که به آن گرافیک برداری هم گفته می شود از روابط ریاضی و نقاط و منحنی ها کمک می گیرد تا تصاویری را خلق کند. همین موضوع باعث می شود تا دیگر از قاعده تصاویر پیکسلی پیروی نکند و با تغییر سایز تصاویر کیفیت آن هیچ تغییری نکند.

مدیریت حرفه ای پیج اینستاگرام (چگونه یک پیج موفق بسازیم؟)

چرا باید از svg استفاده کرد؟

اگر تا به اینجا مطالب را دنبال کرده باشید قطعا به جواب این سوال رسیدید. این فرمت به علت شیوه متفاوت خود در مقایسه با فرمت های png و jpg می تواند تصاویر را طوری ذخیره کند تا بتوانید از آن در اندازه های متفاوت استفاده کرد.

اگر شما همین الان یک تصویر با فرمت png داشته باشید و بخواهید آن را در سایز های مختلف استفاده کنید به مشکل بسیار بزرگی برمیخورید. شما می توانید اندازه سایز تصاویر را تغییر دهید اما این موضوع باعث کاهش کیفیت تصویر اصلی می شود به خصوص اگر تصاویر شما اندازه کوچکی داشته باشد. همچنین تصاویر با اندازه های کوچک معمولا در این فرمت ها کیفیت آنچنان بالایی ندارند.

اما فرمت svg با انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارد به شما این امکان را می دهد تا بتوانید تصاویر خود را به راحتی و بدون افت کیفیت در سایز های مختلف استفاده کنید.

کاربرد های svg چیست؟

از فرمت svg می توان در طراحی رابط های گرافیکی بسیار پیشرفته و زیبا که سازگاری بسیار خوبی با وب دارند استفاده کرد. همچنین از آن در ساخت انیمیشن و جلوه های ویژه و همچنین تولید آیکون و لوگو نیز استفاده می شود.

ایجاد فایل هایی با فرمت svg

برای ایجاد تصاویر با فرمت svg شما می توانید از دو راه کلی استفاده کنید.

استفاده از برنامه های طراحی برداری: برنامه های مختلفی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید تصاویر خود را طراحی کنید و در انها آن را با فرمت svg خروجی بگیرید. بهترین برنامه ها در این زمینه:

  • Adobe Illustrator
  • Photoshop
  • Animate
  • InDesign
  • Microsoft Visio
  • Inkscape

تبدیل فرمت تصاویر: اگر تصاویری در حال حاضر به فرمت های دیگر دارید می توانید خیلی ساده آن را به فرمت svg تبدیل کنید. این کار را می توانید با استفاده از وبسایت های مختلف، ابزار های متفاوت و برنامه های حرفه که از این فرمت ها پشتیبانی می کنند انجام دهید.

بهترین ایده های فروشگاه اینترنتی (همین امروز فروشگاه خود را راه اندازی کنید!)

باز کردن تصاویر svg

بسیاری از برنامه ها وجود دارد که این فرمت پشتیبانی می کنند مانند Adobe Photoshop وAdobe Illustrator که می توانید از آنها استفاده کنید. یا اینکه خیلی ساده از مرورگر خود برای باز کردن فرمت svg استفاده کنید. امروزه بسیاری از مرورگر های محبوب از جمله فایرفاکس و کروم از این فرمت ها پشتیبانی می کنند و می توانید از مرورگر خود برای این کار استفاده کنید.

تبدیل png و jpg به svg و برعکس

برای این کار می توانید از نرم افزار های تبدیل فرمت یا نرم افزار های ویرایش که از این فرمت پشتیبانی می کنند استفاده کنید. اما بهترین روش استفاده از وبسایت هایی است که در این زمینه فعالیت دارید در ادامه به معرفی چندتا از بهترین این وبسایت ها می پردازم:

  • cloudconvert.com
  • ezgif.com
  • convertio.co

فرمت svg یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین فرمت های تصاویر به خصوص در دنیای وب و طراحی لوگو و برای گرافیست ها می باشد. اما این فرمت همیشه بهترین گزینه نیست و در برخی موارد ضعیف هم عمل می کند. اما شما می توانید از حجم کم این فرمت و قابلیت هایی که دارد استفاده کنید و تصاویر خود را در هر اندازه ای با کیفیت بالا به نمایش بگذارید.

اگر یکی وبمستران دنیای وب هستید قطعا از اهمیت استفاده از شبکه های اجتماعی برای پیشرفت کار خود در کنار داشتن یک وبسایت خوب و باکیفیت خبر دارید. مجموعه ما می تواند با خدماتی از جمله ری اکشن تلگرام، خرید لایک ایرانی و خدمات دیگر در حوزه اینستاگرام و تلگرام به شما در بهبود شبکه های اجتماعی خود کمک کند.